Od dnia 8 stycznia 2021 roku wchodzi w życie ustawowy obowiązek obsługi skierowań w postaci elektronicznej (e-skierowań).
Podczas wystawiania e-skierowania, należy zwrócić uwagę, czy wszystkie dane, które powinny się znaleźć na skierowaniu, faktycznie zostały na nim zawarte, tj.
-
rodzaj skierowania i miejsce realizacji, a zwłaszcza prawidłowy VIII kod resortowy,
-
kod dostępu,
-
dane pacjenta,
-
dane dotyczące podmiotu wystawiającego e-skierowanie,
-
rozpoznanie oraz informacje dodatkowe,
-
dane osoby wystawiającej e-skierowanie,
-
dane właściwe dla danego typu skierowania.
Pacjent, który zamierza skorzystać ze świadczeń medycznych finansowanych ze środków publicznych udzielanych w Mastermed, powinien mieć wystawione e-skierowanie, które zawiera prawidłowy kod resortowy komórki, w której wykonane będzie to świadczenie - VIII część resortowych kodów identyfikacyjnych, i tak w przypadku:
-
skierowania na badania prenatalne, finansowane ze środków publicznych w ramach Programu Badań Prenatalnych (kod resortowy VIII - 7210, Pracownia USG)
-
skierowania na badania echokardiograficzne płodu, finansowane ze środków publicznych (kod resortowy VIII - 7210, Pracownia USG)
-
skierowania na badania genetyczne, finansowane ze środków publicznych (kod resortowy VIII - 7100, Medyczne Laboratorium Diagnostyczne)
Świadczenia medyczne wykonywane w Mastermed w ramach wizyt prywatnych to:
-
wizyty, badania z zakresu położnictwa i ginekologii (kod resortowy VIII - 1450, Poradnia Położniczo - Ginekologiczna - skierowanie nie jest wymagane)
-
konsultacje genetyczne (kod resortowy VIII - 1210, Poradnia Genetyczna)
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 15 kwietnia 2019 r. w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej, e-skierowania wystawiane są na:
-
ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych, o których mowa w art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
-
badania echokardiograficzne płodu finansowane ze środków publicznych,
-
badania endoskopowe przewodu pokarmowego finansowane ze środków publicznych,
-
badania medycyny nuklearnej finansowane ze środków publicznych oraz ze środków innych niż środki publiczne,
-
badania rezonansu magnetycznego finansowane ze środków publicznych,
-
badania tomografii komputerowej finansowane ze środków publicznych oraz ze środków innych niż środki publiczne;
-
leczenie szpitalne w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, o którym mowa w art. 58 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych