Mastermed
Dbamy o Wasze zdrowie
Wskazania do Echo serca płodu są także wskazaniami do bezpłatnych badań prenatalnych.
Badanie ECHO serca płodu
Poniżej przedstawiamy najczęstsze wskazania do wykonania badania ECHO serca płodu.
Badania ECHO serca płodu wykonuje się niezależnie od wieku ciężarnej (pacjentka NIE MUSI mieć skończonych 35 lat), jeżeli stwierdzono:
1. Nieprawidłowy wynik badania USG w ciąży:
2. Abberacje chromosomalne płodu stwierdzone w ciąży
Istnieją również wskazania do wykonania badania ECHO serca płodu wynikające ze zwiększonego ryzyka urodzenia dziecka z wadą wrodzoną serca. Należą do nich:
3. Wskazania położnicze:
4. Obciążony wywiad:
5. Choroby matki:
6. Inne czynniki:
Badanie ECHO serca płodu wykonuje się w każdym okresie ciąży - w momencie, w którym zaistnieją wskazania do poszerzenia diagnostyki.
Najczęściej badanie ECHO serca płodu wykonuje się pomiędzy 20 a 24 tygodniem ciąży (ze względu na nieprawidłowości stwierdzone w tzw. badaniu połówkowym wykonywanym pomiędzy 18-22 tygodniem ciąży).
Bardzo istotnym wskazaniem do wykonania badania ECHO serca płodu jest brak możliwości oceny serca podczas badania połówkowego. Podkreślić trzeba, że ze względu na trudne warunki techniczne badania istnieje szczególnie duże ryzyko błędu dotyczącego obrazu odejścia naczyń.
Obecnie w nielicznych ośrodkach - w tym w Białymstoku - istnieje możliwość umówienia się na badanie ECHO serca płodu już w I trymestrze ciąży - pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży.
Badanie ECHO serca płodu wykonujemy w I trymestrze ciąży w przypadku:
a także stwierdzenia w I trymestrze ciąży:
Celem badania ECHO serca płodu jest nie tylko postawienie rozpoznania (lub wykluczenie podejrzewanej patologii), ale także zaplanowanie dalszej opieki i ewentualnego leczenia dziecka po porodzie oraz uzupełnienia badań – także o dostępne badania genetyczne.
Warunkiem zakwalifikowania do bezpłatnych badań ECHO serca płodu jest skierowanie wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę (specjalista położnictwa i ginekologii) z informacją o wskazaniach do badań.
Jednostka medyczna, z której lekarz wystawia skierowanie na badanie Echo Serca Płodu, musi mieć podpisaną umowę na świadczenia z NFZ. Jednostka kierująca nie ponosi żadnych kosztów badania.
W przypadku skierowań wystawionych z gabinetów prywatnych (które nie mają podpisanej umowy z NFZ), badanie to będzie wykonane odpłatnie.
Więcej informacji o ECHO serca płodu dostępne na stronie największego ośrodka referencyjnego w Polsce - patrz strona internetowa:
https://www.usgecho4d.pl/index.php/dla-pacjenta/baza-wiedzy
(za zgodą Pani Prof. Joanny Dangel)
Badanie ECHO serca płodu wykonuje dr n. med. Paweł Własienko.
© 2014 MASTERMED. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka cookies
Wykonanie: Onepix. | DRE STUDIO